Antywirus Wersja Testowa 90 Dni Archives

Spr z fizyki kl2 z dzialu dynamika mix v kody na internet za 6 zl naklejki piratow z nibylandi fm 2012 12 0 4 crack download ogniniem i mieczem audio book za free. Analiza www.Kasperskykup.pl, jego tematy (wersja testowa kaspersky, www.kaspersky.pl- download- produkty- kaspersky internet security, kaspersky antywirus wersja. Keygen Tom Clancy s Splinter Cell Conviction chomikuj.pl dr house precyl - qkgmmz - zwjtqq http. 06 Beta Wersja testowa klienta sieci SoulSeek dla Mac OS X downloads - a good site? It was tested with 25 different antivirus and anti-malware programs.

Kaspersky Total Security 2022 Crack + Activation Code Free Download

Kaspersky Total Security Crack is a creative software that provides security to computers and Mac Devices. This software offers its users a secure and safe environment. More, Kaspersky’s total Serial Number protects your files, Records, Files, Images, and many more things. Further, Kaspersky’s Total Security keeps you secure from threats. After the installation of this app, there is no chance that any virus may damage your Mac devices and computer. Furthermore, this tool was liberated by Kaspersky Lab first in 1997, and it’s available for both PC and Android devices. These platforms work for Windows and Apple’s Mac.

Kaspersky Total Security 2022 Crack Full Version Activation Code

Kaspersky Total Security Crack improves the system. Further, it allows the operating system free from unwanted and useless data. While using the internet, it protects the system. Furthermore, it defends all viruses and malware. Moreover, this tool saves you time. Kaspersky Total Security Activation Code makes your access comfortable. As well as, this app gives a simple and easy friendly interface. Therefore, it will assure you that you always be safe and protect. This software saves a backup of your data like videos, documents, images, and audio files. As well, it is 100% error-free software and makes your devices safe and sound. There is much anti-virus software available in the market, but they automatically expire. So, they are not trustable. After installing this application, you will tension free from the malware.

Kaspersky Crack With Torrent Free Download

All in all, Kaspersky Total Security Keygen informs you about malware when it detects it. Moreover, it automatically updates your files. if it finds any virus or malware then remove it. Many people are worried about how can save their data and time. So, with the help of this software, you can save their data and time. I am 100% sure this software just not saves your time but also will be happy. Further, this application is more payable all around the world. But you can download it from our site without paying any money.

Key Features of Kaspersky Total Security

 • It is easy to install.
 • As well as, give a new interface to users.
 • Further, it keeps your system safe and secure.
 • As well, it will automatically upgrade your system.
 • More, it keeps the backup of data.
 • This software is error-free.
 • Protect your device.
 • Further, both for Windows and macOS.
 • Kaspersky Crack saves your data and time.
 • Further, the installation of this app has no chance of a virus.
 • Furthermore, it defends the entire virus.
 • Kaspersky Crack is free of unwanted malware.

System Requirements:

 • Processor: 1 GHz
 • Media: DVD-ROM or CD
 • RAM: 512 MB
 • Operating System: Windows/XP/Vista {7, 8, 8.1, 10}
 • Hard Disk Space: 920 MB

How to Crack Kaspersky:

 1. First of all download the software from our site.
 2. The link is given below.
 3. Click on the link.
 4. The installation will start.
 5. When the installation has been done, run it from the desktop.
 6. Activate it.
 7. All is done.
 8. Keep enjoying its fabulous features.
Ten artykuł został opublikowany na początku 2018 roku. Cała treść materiału została zaktualizowana i dostosowana do najnowszych wersji bezpłatnych programów antywirusowych na rok 2020.

Lista najlepszych darmowych antywirusów na rok 2020 przygotowana przez redakcję AVLab jest podsumowaniem całego roku 2019 i lat poprzednich. Polecane darmowe antywirusy do zabezpieczania mikro przedsiębiorców i klientów indywidualnych zebraliśmy w jednym miejscu, przyznając każdemu rozwiązaniu ocenę i stosowną rekomendację AVLab. Krótka recenzja każdego z wymienionych produktów powstała dzięki wieloletniemu doświadczeniu w przeprowadzaniu testów i znajomości branży od wewnątrz. Dopuszczamy, że czytelnik może nie się zgadzać z przyznaną opinią, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości, zachęcamy do podjęcia dyskusji w komentarzach.

Więc jaki jest najlepszy darmowy antywirus? To wszystko zależy od tego, co rozumiemy przez „najlepszy” i „antywirus”. Rynek tych rozwiązań jest naprawdę wielki. Jeżeli każdy producent wskazuje najmocniejsze strony swoich programów, to mnożąc te informacje przez ilość dostępnych produktów, otrzymujemy niewyobrażalną porcję danych, przez którą trzeba przebrnąć. To naprawdę trudne, dlatego prawdziwą sztuką jest wytypowanie rozwiązania najlepiej dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

Zakładamy, że czytelnik, który trafił na ten ranking darmowych antywirusów, niejednokrotnie stał przed takim trudnym wyborem. Ludzie kierują się emocjami nawet przy wyborze antywirusa. Sentyment do marki, dobre lub złe doświadczenia innych użytkowników, osobiste preferencje. To wszystko jest ważne, ale może nie mieć znaczenia, jeżeli marketing gra na uczuciach i wpływa na podejmowanie decyzji.

Nie bez znaczenia są testy. Jako firma AVLab specjalizujemy się w testach i profesjonalnych recenzjach, dlatego możemy przedstawić inne podejście do weryfikowania efektywności zabezpieczeń, niż przyzwyczaiły do tego zagraniczne laboratoria.

Przy wyborze najlepszego, darmowego rozwiązania, zalecamy chłodną kalkulację. W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, zachęcamy do podjęcia dyskusji w sekcji z komentarzami.

Polecane darmowe antywirusy 2020 dla mikro firm i dla domu

Aby oprogramowanie znalazło się na naszej liście, musiało spełnić przynajmniej jeden warunek:

 • Posiadać bezpłatną licencję na rynek detaliczny i/lub bezpłatną licencję do użytku komercyjnego.
 • Nie braliśmy pod uwagę oprogramowania komercyjnego z promocji za „0 PLN” oraz darmowych wersji testowych.
 • Dysponować ochroną w czasie rzeczywistym.
 • Charakteryzować się co najmniej przyzwoitą ochroną.

Poniższe mini-recenzje, ogóle zalecenia i końcowa ocena, zostały opracowane nie tylko na podstawie osiągniętych wyników w różnych kategoriach testów. Przy opiniach kierowaliśmy się wieloletnią praktyką w testowaniu i recenzowaniu.

Zastrzegamy sobie prawo do własnej i niezależnej opinii podpartej doświadczeniem w branży, w której się specjalizujemy. Jeżeli czytelnik nie zgadza się z oceną, prosimy o konstruktywną krytykę w komentarzach.

Oto najlepsze i polecane przez redakcję AVLab darmowe programy antywirusowe na rok 2020 (w kolejności alfabetycznej).

Qihoo 360 Total Security

 • Kraj pochodzenia: Chiny
 • Wykorzystywane technologie: własne oraz Avira (domyślnie wyłączone)
 • Licencja: bezpłatna z wyjątkiem zastosowań komercyjnych
 • Język polski: tak

Oprogramowanie antywirusowe 360 Total Security zapadło światu w pamięć po tym, jak jego producent został przyłapany przez AV-Compratives na oszukiwaniu w testach. Było to w 2015 roku kiedy jeszcze Chińczycy wykorzystywali w swoim produkcie technologię firmy Bitdefender oraz własną z silnikiem QVM. Drugą i nie mniejszą wpadką producenta Qihoo było oznaczenie pliku z wirusem jako zaufanego, który trafił do bazy sygnatur 360 Total Security, infekując komputery użytkowników. Od tych incydentów minęło już 3-5 lat. Producent wizerunkowo zapłacił za swoje błędy.

W ubiegłym roku, jeżeli mielibyśmy wskazać mocną stronę 360 Total Security, to dzięki zastosowaniu dwóch technologii renomowanych producentów, byłoby to wysoka jakość ochrony. W synergii dwa niezależne silniki zapewniały bardzo dobrą protekcję już w przeglądarce.

W roku 2020 to się zmieniło. Teraz jest jeden silnik skanujący firmy Avira, który jest domyślnie wyłączony, dlatego mniej techniczni użytkownicy mogą nawet nie wiedzieć o jego istnieniu. Domyślnie wyłączona jest także funkcja odpowiadająca za blokowanie oprogramowania typu PUP (Potential Unwanted Program), czyli reklamowego, potencjalnie niepożądanego.

Modułowość antywirusa Qihoo to znak rozpoznawczy 360 Total Security. Zainstalowanie np. przeglądarki albo programu biurowego możliwe jest z poziomu interfejsu antywirusa jednym kliknięciem. Nie dla każdego takie ułatwienie jest odbierane pozytywnie, ponieważ nie wiadomo skąd pobierane są instalatory i czy nie zostaną do nich dołączone aplikacji typu PUP.

360 Total Security w wersji najnowszej „10.6” może wyświetlać więcej reklam niż zwykle. Robi to podczas instalowania komponentów antywirusa, dodając widżet na pulpit do porządkowania ikon. Domyślnie instaluje nieelegancki widżet-organizer. To wszystko jest niedopuszczalne, aby tak ważna aplikacja jaką jest „antywirus”, dołączała do systemu dodatkowe programy, które mogą zawierać luki. To wszystko ma wpływ na końcową ocenę, którą obniżamy o pół stopnia w stosunku do roku 2019.

W 2020 roku programowi 360 Total Security przyznajemy „dwóję z plusem” z zaleceniem dla użytkowników, aby rozejrzeli się za alternatywą. Najnowsza „10-ka” dyskwalifikuje antywirusa Qihoo 360 Total Security jako programu rekomendowanego do ochrony komputerów.

Oprogramowanie może wyświetlać zbyt wiele nachalnych komunikatów zachęcających do przejścia na plan płatny, w dodatku proponuje instalację mnóstwa niepotrzebnych aplikacji, które rzekomo mają poprawić produktywność użytkownika, a także usprawnić działanie systemu. Nietechnicznym osobom 360 Total Security może przysparzać wiele problemów, wyświetlając niezrozumiałe komunikaty, związane z instalowaniem dodatkowych aplikacji.

Ocena

Oprogramowanie 360 Total Security rekomendujemy tym, którzy zgadzają się na wyświetlane treści sponsorowanych (reklam) od firm współpracujących z producentem Qihoo. Nie widzimy żadnego znaczącego powodu, aby powierzać ochronę właśnie temu rozwiązaniu, mając do wyboru tak silną konkurencję z Europy i Ameryki.

Adaware Antivirus Free

 • Kraj pochodzenia: Malta
 • Wykorzystywane technologie: Bitdefender
 • Licencja: bezpłatna z wyjątkiem zastosowań komercyjnych
 • Język polski: tak

Adaware Antivirus Free od firmy Lavasoft wzbudza mieszane uczucia, ponieważ korzysta z technologii firmy Bitdefender, a więc producenta, który od wielu lat należy do czołowych dostawców technologii zabezpieczających. Niestety wersja bezpłatna Adaware Antivirus Free została pozbawiona tego, co w oprogramowaniu antywirusowym jest najważniejsze.

Nie znajdziemy tutaj monitorowania aktywności sieciowej i eliminowania zagrożeń, zanim dotrą one do komputera. Próżno też szukać ochrony przed zagrożeniami w wiadomościach e-mail i filtrowania ruchu sieciowego procesów. Nie ma też aktywnej kontroli monitorującej zachowanie szkodliwego oprogramowania — czyli heurystyki. Jest za to ochrona w czasie rzeczywistym bazująca na sygnaturach firmy Bitdefender. To zdecydowanie za mało, aby skutecznie zabezpieczać dane i system operacyjny przed współczesnymi zagrożeniami.

Brak ochrony skanowania zawartości otwieranych zasobów w przeglądarce nie rekompensuje nawet zainstalowanie rozszerzenia Bitdefender Trafficlight, chroniącego przed szkodliwą zawartością podczas przeglądania Internetu.

Zalecenia

Zalecamy korzystanie tylko i wyłącznie z oprogramowania komercyjnego Adaware.

Ocena

Adaware Antivirus Free to taka niepełnosprawna wersja Bitdefender Antivirus Free Edition i zapewnia tylko podstawową ochronę.

Avast Free Antivirus

 • Kraj pochodzenia: Czechy
 • Wykorzystywane technologie: własne
 • Licencja: bezpłatna z wyjątkiem zastosowań komercyjnych
 • Język: polski

W naszym zestawieniu darmowych antywirusów na rok 2020 Avast Free Antivirus jest ciągle najczęściej wybieranym, darmowym zabezpieczeniem komputerów w Polsce. Firma Avast swoją popularność zawdzięcza sporym nakładom na dobrze prowadzony marketing (nawet w latach poprzednich, kiedy skuteczność ochrony pozostawiała wiele do życzenia). Od wersji „17”, czyli od premiery na początku 2017 roku, wiele zmieniło się na lepsze. Producent poprawił autorskie technologie ochronne i wydajność. Zachęcił użytkowników dodatkowymi rozszerzeniami podstawowej ochrony i nie spoczął na laurach na tle wschodzących trendów w opracowywaniu nowych sposobów zabezpieczenia komputerów.

W najnowszej wersji dodano wsparcie dla sprzętowej wirtualizacji, czyli ochronę przed malware wyskakującym z piaskownicy. Bardzo fajnym i nowym ułatwieniem jest możliwość zmodyfikowania zainstalowanych komponentów, szczególnie tych komercyjnych, które powodują wyświetlanie reklam zachęcających do przejścia na plan płatny.

Pod koniec 2019 roku firma Google usunęła ze sklepu z rozszerzeniami dla przeglądarki pluginy Avasta i AVG. Chodziło o zbyt obszerne gromadzenie danych na temat komputerów. W oświadczeniu opublikowanym przez szefa Avasta, Ondreja Viceka, mogliśmy przeczytać, że firma faktycznie korzysta z takich danych i dzieli się nimi z partnerami, ale takie dane są zanonizowane i zaszyfrowane. Nie da się jednoznacznie zidentyfikować konkretnego użytkownika po informacjach przesyłanych przez oprogramowania Avast. Po incydencie związanym z prywatnością Avast przed instalacją wyświetla komunikat z jednoznaczną i klarowną zgodą, którą musi zatwierdzić użytkownik — lub zrezygnować z udostępniania danych. To bardzo wiarygodna i transparentna zmiana w kierunku społeczności Avast.

W najnowszej wersji „19.8” domyślna konfiguracja Avast Free Antivirus nie jest najlepsza. Rekomendujemy włączenie „Trybu utwardzania ochrony systemu”. Nawet producent pisze, że jest to opcja przeznaczona dla niedoświadczonych użytkowników, więc dlaczego nie jest włączona?

Tryb utwardzonej ochrony uruchamia nieznany plik w wirtualnym środowisku, analizując podejrzane zmiany. Tryb ten jest bezpieczną i proaktywną metodą blokowania nowego szkodliwego oprogramowania i zagrożeń 0-day, które mogą oszukiwać technologie antywirusowe. Dodatkowo w ustawieniach ochrony należy aktywować automatyczną naprawę dla programów potencjalnie niepożądanych. To bardzo ważne!

Największą wadą oprogramowania Avast Free Antivirus jest zbyt duża ilość komunikatów zachęcających do przejścia na plan płatny. Instalator w trybie domyślnym instaluje wszystkie moduły (nawet te komercyjne). Próba poprawienia wydajności, skorzystania z SecureLine VPN, wybrania osłony przed ransomware, czy osłony kamery internetowej, powoduje wyświetlenie okna z ofertą zakupienia licencji na pakiet Avast Internet Security lub Avast Premier. Ponadto domyślnie instalowana jest bezpieczna przeglądarka Avast Secure Browser. Podczas tego procesu użytkownik musi zdecydować się na ustawienia ekspresowe albo indywidualne (np. import zakładek z przeglądarki domyślnej). Komunikaty nie są do końca spolszczone. Mniej technicznym użytkownikom może to sprawiać trudności.

Zalecenia

Dla lepszej ochrony rekomendujemy włączenie „Trybu utwardzania ochrony systemu” i aktywowanie ochrony przed PUP. W procesie instalacji warto odznaczyć moduły komercyjne. Użytkownicy, którzy już zainstalowali Avast Free Antivirus, mogą odinstalować niepotrzebne komponenty w zakładce „Rozwiązywanie problemów”, tym samym ograniczając komunikaty zachęcające do kupienia wersji komercyjnej.

Ocena

Oprogramowanie Avast Free Antivirus, ale z włączonym trybem „Utwardzania ochrony systemu” i ochroną przed PUP, rekomendujemy tym, którzy oczekują od antywirusa szybkiego i skutecznego reagowania na pojawiające się zagrożenia. Dzięki sieci ponad 400 milionów urządzeń producent jest w stanie to zagwarantować. Podobnie jak inni dostawcy z tego regionu, użytkownicy Avast Free Antivirus są priorytetowo chronieni przed zagrożeniami pojawiającymi się w Europie. W roku 2020 podwyższamy ocenę Avast Free Antivirus na cztery i pół gwiazdki ze względu na bardzo dobre wyniki osiągane w naszych testach na stronie https://checklab.pl/wyniki

AVG AntiVirus Free

 • Kraj pochodzenia: Czechy
 • Wykorzystywane technologie: Avast
 • Licencja: bezpłatna z wyjątkiem zastosowań komercyjnych
 • Język: polski

Na początku października 2016 roku pisaliśmy o długofalowym planie firmy Avast Software całkowitego przejęcia AVG Technologies. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Dwa miesiące później zobaczyliśmy nowe antywirusy AVG z silnikami od firmy Avast. Według naszych informacji AVG AntiVirus FREE ma pod maską to samo co Avast Free Antivirus. Podobieństw pomiędzy produktami jest bardzo wiele:

 • Okno instalacji AVG jest bardzo podobne, lecz pozbawione komercyjnych modułów znanych z Avast Free Antivirus. To dobre posuniecie.
 • Komercyjne moduły nie są zainstalowane domyślnie, ale informacja o nich znajduje się w interfejsie antywirusa.
 • Zaawansowane ustawienia programu są wierną kopią ustawień Avast Free Antivirus.
 • Osłona przeglądarki i poczty e-mail to te same technologie, które są zaimplementowane w Avast Free Antivirus.

AVG AntiVirus FREE, podobnie jak darmowy Avast, zawiera rekomendowany przez nas tryb utwardzania systemu. Znacząco wpływa to na skuteczność ochrony przed nieznanym złośliwym oprogramowaniem. Zaletą jest to, że antywirus nie wyświetla okienek zachęcających do kupienia komercyjnej licencji, ale tylko do czasu uruchomienia skanowania. Wtedy po zakończeniu skanowania aktywowany jest tryb czyszczenia systemu, który proponuje oczyszczenie dysku za pomocą płatnego oprogramowania TuneUp.

Czytelnik, który wacha się pomiędzy AVG AntiVirus FREE i Avast Free Antivirus powinien wybrać oprogramowanie marki Avast. Chociaż firma Avast Software nie podała żadnego oficjalnego komunikatu w sprawie antywirusów AVG, to podejrzewamy, że z czasem programy oznaczone logiem AVG będą traciły na znaczeniu, by w końcu całkowicie zniknąć z rynku. W tej chwili taka decyzja nie byłaby korzystna z marketingowego punktu widzenia.

Zalecenia

AVG AntiVirus FREE, podobnie jak Avast Free Antivirus, nie mają włączonego trybu utwardzania systemu i domyślnie nie chroni przed programami potencjalnie niepożądanymi. Takie opcje należy aktywować w ustawieniach ochrony.

Ocena

AVG AntiVirus FREE rekomendujemy użytkownikom przywiązanym do marki AVG. W przeciwnym razie zalecamy zainstalowanie darmowej wersji oprogramowania firmy Avast, które z utwardzonym trybem ochrony zapewnia lepsze zabezpieczenia.

Avira Free Antivirus

 • Kraj pochodzenia: Niemcy
 • Wykorzystywane technologie: własne
 • Licencja: bezpłatna z wyjątkiem zastosowań komercyjnych
 • Język: angielski

Oprogramowanie Avira Free Antivirus zawsze utrzymywało dobry poziom ochrony, ale najnowsza wersja wnosi coś więcej. Menadżer komponentów daje szybki podgląd na to, co możemy zrobić, a więc:

 • Otworzyć ustawienia antywirusa.
 • Zainstalować bezpłatne programy:
  • Home Guard: skaner urządzeń w sieci domowej.
  • Privacy Pal: skaner zacierający ślady w systemie Windows.
  • Password Manager.
  • Software Updater: menadżer aktualizacji zainstalowanych w systemie programów, który wykrywa nowe wersje aplikacji (do automatycznego pobierania i instalowania aplikacji proponuje wersję płatną modułu).
  • System Speedup: skaner optymalizujący wydajność jest płatny, ale podstawowe oczyszczanie działa bez licencji komercyjnej.
  • Phantom VPN: tunel VPN z ograniczeniem 500 MB transferu dziennie.
  • Avira Browser Safety: skaner stron WWW.

Warto tu odnotować, że moduł do przeglądarki Avira Browser Safety nie tylko chroni przed złośliwymi adresami IP i domenami, które rozprzestrzeniają szkodliwe oprogramowanie. Rozszerzenie potrafi wykrywać i blokować skrypty śledzące, reklamy oraz skrypty kopiące kryptowalutę np. „hxxps://coinhive.com/lib/coinhive.min.js”.

W przypadku blokowania reklam mamy do czynienia z listą dostarczoną przez AdGuard. Wielka szkoda, że użytkownik nie ma dostępu do spisu izolowanych domen. Aż chciałoby się uzupełnić adresy URL i dostawców reklam o wykaz polskich reklamodawców. Niemniej Avira Browser Safety znacząco ułatwia obcowanie z komputerem nietechnicznym użytkownikom. Producent podaje, że w pierwszych 3 miesiącach w 2017 roku produkty firmy Avira wykryły 1.4 miliarda zagrożeń. I to też paradoksalnie dobra wiadomość.

Zalecenia

Producent pozytywnie przychylił się do naszych rekomendacji, czyli domyślnie aktywował ochronę przed makrowirusami oraz skanowanie dysków w lokalizacji sieciowej. Warto też wzmocnić heurystykę przestawiając ustawienie technologii AHeAD (Advanced Heuristic Analysis and Detection) na poziom agresywny.

Ocena

Oprogramowanie Avira Free Antivirus rekomendujemy użytkownikom, którzy doceniają niemiecką solidność, wielomilionową społecznością oraz firmę z tradycjami i doświadczeniem.

Bitdefender Antivirus Free Edition

 • Kraj pochodzenia: Rumunia
 • Wykorzystywane technologie: własne
 • Licencja: bezpłatna z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
 • Język: angielski

Zarówno producent jak i dystrybutor na Polskę nie ukrywają, że Bitdefender Antivirus Free Edition nie jest programem, na którym użytkownicy powinni polegać w każdej sytuacji. Bitdefender Antivirus Free Edition jako bardzo lekkie narzędzie zapewnia podstawową ochronę. Chroni przez złośliwymi stronami dystrybuującymi malware podczas przeglądania stron WWW, a także przed złośliwymi plikami, które są pobierane z Internetu. Dzięki ogromnej społeczności zrzeszającej ponad 500 milionów użytkowników producent zbudował ogromną bazę złośliwych stron i plików, do której za każdym razem odwołuje się zainstalowane oprogramowanie Bitdefender. Tak liczną społecznością nie mogą pochwalić się nawet Avast Software po przejęciu AVG Technologies. To także więcej niż użytkownicy Kaspersky Lab i ESET razem wzięci. Producent dysponując tak olbrzymią bazą informacji o zagrożeniach mógł sobie pozwolić na udostępnienie oprogramowania wykorzystującego metadane zagrożeń w chmurze, ale jednocześnie pozbawionego ważniejszych modułów. Eksperymentowanie z różnymi rynkami, na które Bitdefender Antivirus Free Edition jest przeznaczony, na pewno nie zaszkodzi wizerunkowi firmy. Wręcz przeciwnie — może zachęcić niezdecydowanych klientów do oprogramowania Bitdefender.

Trzeba pamiętać, że Bitdefender Antivirus Free Edition nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zagrożeniami. Program nie posiada tak rozbudowanych funkcjonalności jak komercyjne antywirusy Bitdefender, dlatego powinien być uzupełniony przynajmniej o bezpieczną przeglądarkę Bitdefender Safepay do bankowości internetowej. Dystrybutor na Polskę udzielił nam informacji, że Bitdefender Antivirus Free Edition powstał z myślą o użytkownikach z Ameryki Południowej, gdzie ma dużą szansę na osiągnięcie sukcesu.

Cechą charakterystyczną Bitdefender Antivirus Free Edition jest bezkonkurencyjna ochrona w przeglądarce. Użytkownicy innych programów antywirusowych, którzy chcieliby przekonać się o skuteczności wykrywania zagrożeń i o wielkości bazy danych złośliwych stron, mogą zainstalować bezpłatne rozszerzenie Bitdefender Trafficlight, które jest dostępne dla najpopularniejszych przeglądarek. Wszystkie produkty firmy Bitdefender (w tym Bitdefender Antivirus Free Edition) dzięki ogromnej ilości użytkowników, posiada prawdopodobnie najbardziej skuteczną ochronę na poziomie protokołów HTTP i HTTPS.

Zalecenia

Poza włączeniem i wyłączeniem oraz wykluczeniem ze skanowania plików lub katalogów, nie jest możliwe ingerowanie w ustawienia ochrony Bitdefender Antivirus Free Edition. Bitdefender Antivirus Free Edition zapewnia tylko podstawową ochronę, dlatego czytelnik zainteresowany rozszerzeniem ochrony o inne wektory ataków, powinien wypróbować wersję komercyjną i zapoznać się ze szczegółową recenzją i testami Bitdefender Total Security 2019 przygotowanymi przez AVLab.

Ocena

Oprogramowanie Bitdefender Antivirus Free Edition rekomendujemy użytkownikom, który chcą wypróbować możliwości produktów firmy Bitdefender i oczekują od antywirusa bezobsługowej pracy, a także bezkompromisowej ochrony w przeglądarce.

Comodo Cloud Antivirus

 • Kraj pochodzenia: USA
 • Wykorzystywane technologie: własne
 • Licencja: bezpłatna, także do zastosowań komercyjnych
 • Język: polski

Firma Comodo zapowiedziała pod koniec 2019 roku, że Comodo Cloud Antivirus, tam gdzie jest zainstalowany, nadal będzie działał tak jak do tej pory, ale nie będzie otrzymywał nowych aktualizacji modułów oraz poprawek bezpieczeństwa. Producent ogłosił, że z dniem 5 listopada 2019 roku kończy wsparcie dla wspomnianego produktu.

Posiadaczy bezpłatnego rozwiązania Comodo prosimy o natychmiastową migrację do Comodo Internet Security Premium albo Pro.

Poniższe informacje zawierają charakter wyłącznie archiwalny.

Antywirus Wersja Testowa 90 Dni Archives

Comodo Cloud Antivirus pozwoli cieszyć się systemem bezpiecznym i odpornym na niemal każdy rodzaj szkodliwego oprogramowania (za wyjątkiem koparek kryptowalut uruchamianych w przeglądarce). Specjalnie dla nich rekomendujemy zainstalowanie rozszerzenia uBlock Origin, który nie tylko blokuje reklamy mogące zawierać złośliwe przekierowania, ale także kod JavaScript wykorzystujący moc obliczeniową procesora.

Zaletą Comodo Cloud Antivirus jest znana z innych rozwiązań firmy Comodo automatyczna piaskownica. Tak naprawdę to właśnie moduł automatycznej piaskownicy odgrywa pierwszoplanową rolę. Dzięki konteneryzacji nowych i nieznanych zagrożeń Comodo Cloud Antivirus jest bardzo skuteczny przed nieznanym złośliwym kodem, a także podejrzanymi instalatorami programów. Automatycznie uruchamiane w piaskownicy skrypty korzystające z powłoki m.in. CMD i PowerShell nie są w stanie wyrządzić żadnych szkód w systemie.

Comodo Cloud Antivirus to nie tylko auto-sandbox. Warto odnotować i inne technologie. Przede wszystkim jest to Viruscope, który monitoruje uruchomione procesy. Umożliwia przywrócenie ustawień, jeśli antywirus Comodo wykryje modyfikację istotnych elementów systemu. Dodatkowo weryfikacja bezpieczeństwa plików jest realizowana w oparciu o reputację w chmurze. Ustawienia przeglądarki także są chronione przed złośliwą modyfikacją.

Comodo Cloud Antivirus tak naprawdę zawiera dwie automatyczne piaskownice. Jedną z nich jest ta lokalna w systemie operacyjnym. Druga działa w chmurze. To autorski sandbox o nazwie Valkyrie (nazwa pochodzi od imienia mitologicznej córki Odyna, boga wikingów). Valkyrie w pewnym sensie przypomina znany serwis VirusTotal — w oprogramowaniu Comodo Cloud Antivirus analiza podejrzanego pliku z udziałem Valkyrie przebiega bez ingerencji człowieka. System ten dostępny jest także w produkcie biznesowym Comodo ONE, gdzie występuje w dwóch subskrypcjach: bezpłatnej z podstawową analizą oraz płatnej, która oddaje w ręce informatyków bardziej szczegółowe raportowanie, a także opiekę techniczną inżyniera Comodo w przypadku poważnych infekcji.

Zalecenia

Poważne zagrożenie stanowi dziś nie tylko tradycyjne szkodliwe oprogramowanie. Pod ostrzałem są procesory, a więc wydajność systemów operacyjnych i aplikacji. Dla lepszej ochrony zalecamy doinstalowanie rozszerzenia uBlock Origin lub NoCoin, które zapobiegają nieautoryzowanemu korzystaniu z cykli procesora. Osobom o większej wiedzy technicznej rekomendujemy przejście do ustawień piaskownicy i indywidualną decyzję, czy zezwolić lub blokować połączenia internetowe (i w których kierunkach) dla aplikacji uruchomionych w piaskownicy. Warto odnotować, że w tym samym miejscu znajduje się opcja domyślnie blokującą dostęp do schowka systemowego programom uruchomionym w piaskownicy. To kolejny krok Comodo ku lepszemu zabezpieczaniu komputerów.

Oprogramowanie Comodo Cloud Antivirus rekomendujemy użytkownikom indywidualnym oczekującym bezkompromisowej ochrony realizowanej przy wykorzystaniu nowoczesnych technik walki z zagrożeniami. Dzięki bezpłatnej licencji nawet w zastosowaniach komercyjnych mikro i małe firmy mogą korzystać ze zwiększonego poziomu ochrony w stosunku do innych programów w tym rankingu. Wszystkie produkty Comodo (darmowe i komercyjne) realizują analizę heurystyczną skryptów uruchamianych w wierszu pleceń. Z tej techniki obchodzenia zabezpieczeń korzysta większość zaawansowanego malware.

Comodo Internet Security Premium

 • Kraj pochodzenia: USA
 • Wykorzystywane technologie: własne
 • Licencja: bezpłatna, także do zastosowań komercyjnych
 • Język: polski

Comodo Internet Security to potężne narzędzie do ochrony systemu przed malware 0-day i atakami hakerów. Comodo Internet Security jako pełnoprawny pakiet zabezpieczający często przewyższa efektywnością i funkcjonalnością komercyjne produkty innych firm.

W najnowszej wersji oprogramowanie Comodo Internet Security oprócz zaawansowanego silnika antywirusowego z zaimplementowaną technologią automatycznego wykrywania i klasyfikowania zagrożeń posiada więcej funkcjonalności.

Do tych najbardziej znaczących zaliczamy skanowanie skryptów uruchamianych w wierszu poleceń np. powershell.exe albo cscript.exe, a także automatyczną piaskownicę uruchamiającą podejrzane pliki, których silnik antywirusowy i skanowanie w chmurze nie zdołało na czas zidentyfikować jako zaufanych.

Comodo Internet Security posiada moduł „bezpiecznych zakupów”. Ta funkcjonalność pozwala uruchomić wirtualne środowisko do przelewów internetowych.

Świetną funkcją jest wirtualny pulpit, który może być używany do uruchamiania nieznanych programów czy faktur. Użytkownik mając do dyspozycji pełnoprawny system, który działa „obok” systemu Windows, może bez obaw o bezpieczeństwo uruchamiać np. podejrzane załączniki i sprawdzając ich szkodliwość.

Według redakcji AVLab jednym z bardziej niedocenianych modułów jest firewall. Pod tym względem Comodo ma dużo do zaoferowania. Posiada wyspecjalizowany firewall do skanowania ruchu internetowego, który chroni przed atakami ARP spoofing. Użytkownicy zaawansowani na pewno docenią tworzenie bardzo szczegółowych reguł filtrowania pakietów. Graficzne przedstawienie procesów, które odwołują się do zasobów internetowych, stanowi dodatkową wartość.

Jak przystało na produkt z najwyższej półki, pakiet Comodo Internet Security posiada skaner stron internetowych. W ochronie przed nieznanymi zagrożeniami duże znaczenie ma źródło pochodzenia plików (Internet, dyski zewnętrzne, zasoby sieciowe, itp.), które traktowane są z podwyższonym ryzykiem potencjalnej infekcji. Modułem wspierającym jest analiza w chmurze (w oparciu o białe i czarne listy) oraz HIPS monitorujący aktywność systemu i aplikacji. Cechą wspólną z Comodo Cloud Antivirus jest moduł Viruscope — to behawioralny składnik do analizy i monitorowania procesów pod kątem wprowadzanych potencjalnych złośliwych zmian. Viruscope potrafi wycofywać wprowadzone szkodliwe modyfikacje ustawień systemowych.

Czy coś więcej możemy dodać do skróconej recenzji Comodo Internet Security? Firma Comodo udowodniła, że jest dostawcą najwyższej klasy technologii. Przeczytaj czy zabezpieczenia Comodo Internet Security były trudne do pokonania dla hakerów CIA.

Zalecenia

Producent przygotował trzy zestawy prekonfigurowanych ustawień. Internet Security, Proactive Security i Firewall Security. Domyślnym trybem jest Internet Security, ale najbardziej bezpiecznym jest Proactive Security (zawiera m.in. włączony moduł HIPS i ma najmniej otwartych drzwi dla szkodliwego oprogramowania).

Ocena

Comodo Internet Security rekomendujemy użytkownikom indywidualnym, a także mikro przedsiębiorco, którzy za darmo otrzymują bardzo dobrą ochronę stacji roboczej. Wersja komercyjna Comodo Internet Security Pro zawiera dodatkowe funkcjonalności, w tym gwarancję na brak wirusów albo odszkodowanie finansowe w razie zainfekowania komputera.

FortiClient

 • Kraj pochodzenia: Francja
 • Wykorzystywane technologie: własne
 • Licencja: bezpłatna z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
 • Język: polski

W poprzednim zestawieniu nie ujęliśmy antywirusa FortiClient, ponieważ mieliśmy ku temu konkretne powody. Od tego czasu uzyskaliśmy opinie od naszych czytelników, że FortiClient mimo wszystko powinien znaleźć się w poradniku darmowych antywirusów.

FortiClient to nadal rozwiązanie, które od samego początku było zaprojektowane w celu zwiększania ochrony firmowych stacji roboczych. W związku z tym funkcjonalność FortiClient została bardzo ograniczona.

W darmowej wersji użytkownicy mogą jedynie skorzystać z antywirusa w czasie rzeczywistym. Pomimo dostępnych opcji w GUI, takich jak anty-exploit albo web-protection podczas prób weryfikowania ochrony ta zdawała się nie działać dla modułów wymienionych. W związku z tym nie możemy sprawiedliwie wydać rekomendacji i dlatego postanowiliśmy nie przyznawać żadnej oceny. Prawdopodobnie część funkcji po prostu nie działa z darmową wersją FortiClient, pomimo że są one dostępne w opcjach programu.

Kaspersky Security Cloud Free

 • Kraj pochodzenia: Rosja
 • Wykorzystywane technologie: własne
 • Licencja: bezpłatna z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
 • Język: angielski

Kaspersky Security Cloud Free bazuje na zaawansowanych technologiach, które nieustannie demonstrują najlepsze wyniki w niezależnych testach. Oprogramowanie jest pozbawione monitorowania aktywności programów zainstalowanych w systemie, w związku z tym ma ograniczone pole działania.

Kaspersky Security Cloud Free wykorzystuje do pozyskiwania informacji o reputacji plików i aplikacji sieć Kaspersky Security Network. Dzięki przetwarzaniu informacji o zagrożeniach w chmurze (ze wszystkimi urządzeniami zabezpieczonymi produktami Kaspersky) możliwe jest szybsze reagowanie na nowe zagrożenia oraz redukowanie fałszywych alarmów.

Pod względem zapotrzebowania na zasoby komputerowe Kaspersky Security Cloud Free sprawuje się bardzo dobrze. Jeszcze kilka lat temu wielu użytkowników narzekało na produkty firmy Kaspersky jako pochłaniające pamięć RAM i CPU. Od co najmniej dwóch wersji Kaspersky zrobił coś, co inni producenci mogliby skopiować. Testy wydajnościowe AV-Comparatives potwierdzają, że oprogramowanie w ciągu dwóch lat, z mocno obciążającego system, stało się jednym z lepiej zarządzających zasobami komputerów.

Trzeba pamiętać, że Kaspersky Security Cloud Free to taka wykastrowana wersja produktów komercyjnych. Kaspersky Security Cloud Free nie posiada zapory filtrującej aktywność sieciową, ale już skanuje ruch pod kątem ataków sieciowych.

Różnica pomiędzy Kaspersky Security Cloud Free a płatnymi produktami tej firmy znajduje się m.in. w bezpiecznych pieniądzach, ochronie kamery internetowej, lepszej ochronie prywatności, czy też w monitorowaniu szkodliwego oprogramowania.

Trzeba tutaj pamiętać, że kluczowym modułem w walce z groźnymi wirusami jest „Kontrola systemu”, która jest dostępna tylko w pakietach komercyjnych. „Kontrola systemu” zbiera dane o działaniach programów na komputerze i udostępnia te informacje innym modułom w celu lepszej ochrony, w związku z tym wycofywanie zmian wprowadzone przez złośliwe oprogramowanie może być zainicjowane tylko w pakietach płatnych. Na całe szczęście wersja darmowa, według informacji producenta, potrafi przywrócić zmiany po zaszyfrowaniu plików.

Cechami wyróżniającymi produkt Kaspersky Security Cloud Free jest ochrona otwieranych i modyfikowanych plików, ochrona komunikatorów skanująca wiadomości w poszukiwaniu szkodliwych odnośników, a także ochrona poczty. Skanowanie stron internetowych pod kątem phishingu i złośliwych zasobów, w tym niebezpiecznych skryptów to kolejna wartość, na którą zwracamy uwagę. Chociaż Kaspersky Security Cloud Free posiada znaczniej mniej modułów niż pakiety komercyjne tej firmy, to brak rozszerzonej ochrony ciągle nadrabia siecią KSN, która zbiera anonimowe metadane o zagrożeniach od ponad 400 milionowej społeczności.

Zalecenia

Kaspersky Security Cloud Free jest optymalnie skonfigurowany. Nie mamy żadnych uwag odnośnie do domyślnych ustawień. Oprogramowanie na opcjach predefiniowanych skanuje w czasie rzeczywistym pliki na dysku twardym, w lokalizacjach sieciowych i na urządzeniach wymiennych. Czytelnik może poeksperymentować z bardziej agresywną konfiguracją analizy heurystycznej, która jeśli nie wpłynie na szybkość działania komputera, może być ustawiona na poziom „średni” lub „szczegółowy”.

Ocena

Oprogramowanie Kaspersky Security Cloud Free rekomendujemy użytkownikom indywidualnym. Kaspersky od ponad 20 lat dostarcza najwyższej klasy technologie ochronne. Specjalizuje się w wykrywaniu ataków ATP zabezpieczając infrastruktury krytyczne banków, przemysłu, instytucji publicznych i konsumentów na całym świecie. Doświadczenie i duża baza zagrożeń pozwala blokować większość zaawansowanych zagrożeń i ataków.

Immunet

 • Kraj pochodzenia: USA
 • Wykorzystywane technologie: własne (Cisco), ClamAV (Cisco)
 • Licencja: bezpłatna z wyjątkiem zastosowań komercyjnych
 • Język: angielski

Marka antywirusów Immunet należy do firmy Cisco. Oprogramowanie Immunet do walki z zagrożeniami wykorzystuje dwa heurystyczne silniki w chmurze oraz lokalne sygnatury zapożyczone od antywirusa ClamAV. Ów ClamAV, podobnie jak Immunet, jest w rękach tej samej firmy. Antywirus ClamAV został stworzony przez naszego rodaka. W 2000 roku Tomasz Kojm na Uniwersytecie w Toruniu rozpoczął prace nad autorskim otwarto-źródłowym projektem antywirusa, z którego obecnie korzystają giganci technologiczni, w tym przez Google, który skanuje pliki w poszukiwaniu zagrożeń w usługach Dropbox, Google Drive Gmail i innych. Z ClamAV korzysta także Facebook oraz Apple. Silnik ten wykorzystywany jest głównie w chmurowych zastosowaniach i jako skaner w serwerach pocztowych w systemie Linux. Z ClamAV korzystała także irańska placówka wzbogacania Uranu, która po ataku robaka Stuxnet wdrożyła ochronę opartą o ClamAV, stosując dodatkowo własne sygnatury.

W teście przeprowadzonym przez AVLab, dotyczącym ochrony przez wirusami bezplikowymi, Immunet nie uzyskał żadnego certyfikatu potwierdzającego skuteczność wykrywania i blokowania tego rodzaju wirusów, choćby w najmniejszym stopniu. Co nie oznacza, że oprogramowanie Immunet nie nadaje się do niczego. Program w czasie rzeczywistym monitoruje instalowane programy i uruchamiane aplikacje przy starcie systemu. Bazuje na dwóch silnikach w chmurze: ETHOS wykorzystuje heurystykę do analizowania uruchamianych i pobieranych z sieci plików. Informacje o zagrożeniach koreluje z bazą danych w chmurze dzięki prawie 110 milionowej społeczności. Natomiast silnik SPERO wykorzystuje maszynowe uczenie do wykrywania zagrożeń. Kiedy wystąpi przerwa w dostępnie do Internetu użytkownik jest chroniony sygnaturami ClamAV.

Zalecenia

Największą wadą ClamAV jest nie najlepsza skuteczność ochrony przed nowymi zagrożeniami. Zalecamy włączenie trybu „Blocking Mode” w ustawieniach antywirusa. W chmurze Immunet zweryfikuje bezpieczeństwo instalowanych programów i uruchamianych plików zanim zostaną dopuszczone do działania. Może to spowolnić kopiowanie dużych plików lub instalowanie aplikacji, ale zapewnia o wiele większy poziom ochrony niż ustawienia domyślne.

Ocena

W wersji dla firm Immunet dostępny jest jako Cisco AMP for Endpoint i integruje się z Cisco AMP for Network. Jest to już produkt płatny, znacznie ulepszony w stosunku do wersji darmowej i przeznaczony dla biznesu.

Panda Dome (dawniej Panda Free Antivirus)

 • Kraj pochodzenia: Hiszpania
 • Wykorzystywane technologie: własne
 • Licencja: bezpłatna z wyjątkiem zastosowań komercyjnych
 • Język: polski

Darmowy antywirus Panda Dome reklamowany jako „The lightest free antivirus” został po raz pierwszy udostępniony w 2009 roku, chociaż sama technologia „cloud scanning” została opracowana przez producenta Panda Security dwa lata wcześniej.

Producent ma na swoim koncie kilka znaczących osiągnięć. Jest pionierem w technologii posiłkującej się chmurą obliczeniową. Jako pierwszy udostępnił produkty wykorzystujące proaktywny system obrony i skaner behawioralny, i wykorzystał usługę skanowania plików z zastosowaniem chmury. Wówczas było to nowatorskie rozwiązanie, które odwdzięczyło się wysokim współczynnikiem wykrywalności przy zachowaniu minimalnego wpływu na wydajność komputera. Dzisiaj producent, który nie zbiera metadanych zagrożeń z komputerów klientów, właściwie jest na przegranej pozycji.

W oprogramowaniu Panda Dome znajdujemy blokowanie zagrożeń w oparciu o zachowanie i analizę heurystyczną, a także wykrywanie potencjalnie niepożądanych aplikacji. Na plus zaliczamy monitorowanie adresów URL, do których uzyskuje dostęp uruchomiony proces. To bardzo ważne w kontekście bezplikowej infekcji oraz wszystkich innych złośliwych plików korzystających z wiersza poleceń. Jako że detekcja nieznanych zagrożeń realizowana jest w chmurze, antywirus Panda Dome może o 30 sekund opóźnić uruchamianie programów, co do których nie jest w stanieod razu uzyskać informacji o statusie bezpieczeństwa. W ustawieniach modułu „Antywirus” możliwe jest skrócenie czasu analizy do 10 sekund. Producent jednak nie zaleca tej zmiany. Wartość 30 sekund jest optymalna dla analizy zagrożenia. Zamiast tego możliwe jest dodanie folderu lub pliku do wykluczenia ze skanowania, ale na własną odpowiedzialność.

Zalecenia

Większość ciężaru potrzebnego do weryfikowania bezpieczeństwa plików i adresów URL jest przeniesiona do chmury, dlatego ustawienia antywirusa Panda Dome w minimalnym stopniu pozwalają na personalizację. Nie mamy dodatkowych rekomendacji odnośnie do ustawień.

Ocena

Oprogramowanie Panda Dome rekomendujemy tym, którzy oczekują nowoczesnej ochrony z wykorzystaniem chmury. Społeczność ponad 30 milionów użytkowników Panda Security w 180 krajach świata decyduje o bardzo szybkim reagowaniu na ataki APT, zagrożenia 0-day i nowe próbki ransomware.

SecureAPlus Lite

 • Kraj pochodzenia: Singapur
 • Wykorzystywane technologie: własne, ClamAV (Cisco) oraz kilkanaście innych silników antywirusowych w chmurze, wchodzących w skład technologii UniversalAV
 • Licencja: bezpłatna z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
 • Język: polski

Oprogramowanie SecureAPlus Pro regularnie zdobywa bardzo dobre oceny w naszych testach. Tak wysoką skuteczność zawdzięcza nie tylko technologii UniversalAV weryfikującej stan bezpieczeństwa plików na podstawie kilkunastu silników antywirusowych. Program SecureAPlus Pro doskonale sobie radzi z wirusami bezplikowymi oraz innym szkodliwym oprogramowaniem wykorzystującym wiersz poleceń, ale wersja Lite to jednak poziom niżej.

SecureAPlus Lite jest za darmo, ale za to ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie ma tu niektórych opcji do konfiguracji:

 • Białe listy z regułami producenta w ogóle nie są dostępne, co naszym zdaniem wpływa istotnie na ochronę.
 • Darmowy antywirus nie chroni procesów przed wstrzykiwaniem kodu.
 • Technologia UniversalAV skanująca pliki w chmurze nie działa w czasie rzeczywistym — trzeba każdy nieznany plik wysyłać ręcznie do chmury, pamiętając, że ma się niższy priorytet skanowania niż użytkownik wersji płatnej.
 • Istnieją też duże ograniczenia w portalu internetowym przy zarządzaniu ochroną.

Prawdziwa przewaga nad tradycyjnymi antywirusami programu SecureAPlus znajduje się w zupełnie innym podejściu do ochrony. Nie, jak ma to miejsce w stereotypowych antywirusach (w oparciu o zachowanie nieznanego pliku lub dynamiczną analizę), ale z wykorzystaniem zaufanych list plików i zaufanych dostawców certyfikatów. Bezpieczeństwo danych jest interaktywnie weryfikowane przez użytkownika na podstawie informacji o sumie kontrolnej, podpisie cyfrowym pliku, a także zgromadzonych przez producenta dostawców certyfikatów.

No dobra, ale skąd użytkownik ma wiedzieć, czy plik jest bezpieczny lub szkodliwy? Po pierwsze oprogramowanie SecureAPlus jest dostępne w języku polskim, więc obsługa narzędzia jest znacznie ułatwiona. Po drugie SecureAPlus po zainstalowaniu automatycznie skanuje wszystkie systemowe pliki na dysku twardym tworząc bezpieczną bazę plików, które posiadają podpis cyfrowy zweryfikowanych dostawców. Jeżeli użytkownik pobierze nowy plik lub spróbuje otworzyć załącznik pocztowy, to SecureAPlus wyświetli stosowne powiadomienie w zależności od sytuacji:

 • Plik, który zawiera podpis cyfrowy dostawcy znajdującego się na liście SecureAPlus zaufanych dostawców zostanie uruchomiony bez żadnego komunikatu.
 • Plik zawierający podpis cyfrowy dostawcy, który nie znajduje się na liście zaufanych dostawców certyfikatów w programie SecureAPlus wyświetli komunikat z informacją o bezpieczeństwie pliku. Program będzie czekał na podjęcie decyzji przez użytkownika: czy plik odblokować i zaufać dostawcy certyfikatu lub czy plik w dalszym ciągu blokować. Dodatkowo użytkownik jednym kliknięciem może wysłać plik do przeskanowania w chmurze przez kilkanaście silników antywirusowych. W odpowiedzi otrzyma wskaźnik wykrywalności zagrożenia podobny do tego z VirusTotal.
 • Plik, który nie zawiera podpisu cyfrowego z góry traktowany jest jako podejrzany. SecureAPlus, wyświetli klarowny komunikat z pytaniem, czy plik nadal blokować lub czy uruchomić. I tak jak powyżej, użytkownik może posiłkować się technologią UniversalAV, czyli wskaźnikiem wykrywalności zagrożenia na podstawie kilkunastu silników antywirusowych w chmurze.
 • Ostatnia sytuacja to plik wyraźnie zainfekowany, który został wykryty jako szkodliwy przez lokalny skaner offline. SecureAPlus wykorzystuje silnik ClamAV, który obecnie należy do firmy Cisco. W takiej sytuacji program wyświetli informację i będzie czekał na decyzję: przeniesienia do kwarantanny, usunięcia, jednorazowego zignorowania lub ignorowania na stałe.

Nawet wersja SecureAPlus Lite w rękach doświadczonego użytkownika to potężne narzędzie w walce ze szkodliwym oprogramowaniem. Program działa bardzo żwawo i nie powoduje problemów z wydajnością. Jest to jeden z tych programów, które w ostatnim czasie bardzo pozytywnie zaskakują skutecznością ochrony. Do wad tego produktu zaliczamy liczne komunikaty podczas instalowania legalnych programów.SecureAPlus analizuje zachowanie uruchamianych skryptów m.in. CMD i PowerShell — z wiersza poleceń korzysta i szkodliwe oprogramowanie i legalne instalatory aplikacji, przez co SecureAPlus może wyświetlać pytania podczas tych czynności.

SecureAPlus posiada silnik APEX, który wykorzystuje maszynowe uczenie do wykrywania szkodliwego oprogramowania, które nie zostanie rozpoznane przez dodatkowe silniki skanujące w ramach UniversalAV. Jest to więc taka zapasowa opcja ochrony offline i online, która zadba o bezpieczeństwo, jeżeli pozostałe silniki firm trzecich nie wykryją zagrożenia. APEX działa zarówno w chmurze, jak i lokalnie, gdy użytkownik będzie pozbawiony połączenia z siecią. Dodatkowo producent twierdzi, że silnik może działać we współpracy z innymi antywirusami. APEX również bierze udział w skanowaniu na żądanie.

SecureAPlus niezależnie od wersji (Lite, Essentials, Pro) w zasadzie jest testowany tylko przez AVLab i CheckLab — nową organizację, która została powołana przez AVLab w 2019 roku. Możemy otwarcie przyznać, że we wszystkich naszych testach oprogramowanie z Singapuru uzyskało MAKSYMALNE oceny.

Oprogramowanie SecureAPlus nie posiada ochrony przeglądarki, anty-spamu. Siła tego rozwiązania tkwi w ocenie ryzyka w czasie rzeczywistym na podstawie kilku czynników: sprawdzania certyfikatów, weryfikowania bezpieczeństwa na podstawie skanowania w chmurze, sprawdzeniu informacji na VirusTotal oraz przeszukiwaniu złośliwych aktywności przez autorski silnik APEX.

Jeżeli do tej pory nie przekonaliśmy was do wypróbowania SecureAPlus, to chyba już żadne słowa tego nie zrobią, dlatego w tym miejscu stawiamy kropkę i odsyłamy do recenzji SecureAPlus Pro.

Zalecenia

Program jest optymalnie skonfigurowany i działa w trybie interaktywnym, odpytując użytkownika podczas niepewnych sytuacji. Dla dodatkowej ochrony w przeglądarce zalecamy zainstalowanie rozszerzenia uBlock Origin lub NoCoin. To pierwsze chroni nie tylko przed skryptami korzystającymi z cykli procesora, ale też blokuje reklamy i złośliwe hosty wchodzące w skład domen uczestniczących w wyświetlaniu złośliwych reklam. To drugie służy wyłącznie do blokowania skryptów kopiących kryptowaluty.

Ocena

Oprogramowanie SecureAPlus rekomendujemy osobom, które oczekują od programu zabezpieczającego połączenia tradycyjnych technologii skanujących w chmurze z nowoczesnymi technologiami białych list plików i zaufanych dostawców certyfikatów. SecureAplus to prawdziwy kombajn i młot na hakerów i szkodliwe oprogramowanie.

Sophos HOME Free / Premium*

*Sophos HOME domyślnie instaluje się w wersji Premium. Użytkownik nie ma na to wpływu. Sophos HOME Premium po 30 dniach automatycznie przechodzi w wersję Sophos HOME Free.

 • Kraj pochodzenia: Anglia
 • Wykorzystywane technologie: własne
 • Licencja: bezpłatna z wyjątkiem zastosowań komercyjnych
 • Język: angielski

Sophos HOME bardzo łagodnie obchodzi się z zasobami komputera, dlatego może być zainstalowany na mniej wydajnych konfiguracjach. Wykorzystuje wyłącznie autorskie technologie opracowane przez swojego producenta, w tym znany z biznesowych produktów firmy Sophos moduł Intercept X. Moduł ten bazuje na sieci neuronowej i uczy się wzorców wykrywania nieznanego złośliwego oprogramowania. Cechami charakterystycznymi Sophos HOME są m.in. zaawansowana ochrona przed ransomware, które rozprzestrzenia się różnymi wektorami — w tym ostatnio bardzo popularnym — z użyciem exploitów NSA. Oprogramowaniu Sophos HOME nie są nawet straszne takie odmiany ransomware, które uszkadzają sektor startowy MBR systemu Windows i tablicę partycji plików.

Sophos HOME jest szczególnie przydatny w kontekście luk 0-day i oprogramowania, które nie jest aktualizowane lub po prostu nie może być, jeśli zostało porzucone przez producenta. Przed exploitami chroniony jest też pakiet Office, komunikator Skype oraz wszystkie popularne przeglądarki, w tym zainstalowane rozszerzenia dla Firefoxa.

Sophos HOME zawiera moduł bezpiecznej bankowości, którego skuteczność jest potwierdzona testami MRG Effitas. Sophos HOME to także dobrej klasy skaner wykrywający połączenia z potencjalnie złośliwymi domenami IP i serwerami CC&, a także zintegrowany z antywirusem legendarny Sophos Home Clean (wcześniej znany jako HitmanPro).

Niestety to wszystko dostępne jest przez 30 dni od zainstalowania.

Sophos HOME domyślnie instaluje się w wersji premium (zobacz porównanie). Po miesiącu oprogramowanie automatycznie traci na funkcjonalności, przechodząc do wersji Sophos HOME Free, aczkolwiek podstawowa ochrona nadal jest na wysokim poziomie. Sophos Home Free zawiera bardzo przyjazny i intuicyjny moduł kontroli rodzicielskiej. Zabezpiecza system operacyjny w czasie rzeczywistym przed zagrożeniami. Wersja bezpłatna zawiera ochronę w przeglądarce wykorzystującą ogromną bazę czarnych list złośliwych domen z Sophos Labs, dzięki czemu użytkownik ma pewność, że nie łączy się z niebezpiecznymi zasobami internetowymi.

Aby zarządzać ustawieniami Sophos HOME należy założyć konto podczas pobierania antywirusa lub po zainstalowaniu. Jest ono niezbędne, ponieważ konfiguracja możliwa jest tylko poprzez zdalną komunikację agenta z chmurą. W Windows możliwe jest tylko uruchomienie skanowania. Pozostałe funkcje oraz konfiguracja antywirusa nie są dostępne dla użytkownika w systemie — trzeba zrobić to z poziomu konsoli w przeglądarce.

Zalecenia

Sophos HOME Free oferuje podstawową ochronę. Aby zachować wysoki poziom ochrony należy po 30 dniach zainstalować inny program z naszego rankingu lub wykupić licencję premium (wtedy możliwe jest korzystanie z technologii zastosowanych w biznesowych produktach firmy Sophos, które zdobywają bardzo wysokie oceny w niezależnych testach).

Ocena

Producent reklamuje Sophos HOME jako produkt „Business-class cybersecurity”. Oprogramowanie Sophos Home w wersji bezpłatnej polecamy tym, którzy szukają kontroli rodzicielskiej z kategoriami stron WWW i zabezpieczenia ustawień antywirusa przed młodszym rodzeństwem. Trzeba pamiętać, że przez pierwsze 30 dni otrzymujemy kompleksową ochronę najwyższych lotów (warto przedłużyć licencję).

VoodooShield Free

 • Kraj pochodzenia: USA
 • Wykorzystywane technologie: własne, piaskownica Cuckoo Sandbox w chmurze, kilkadziesiąt silników antywirusowych w chmurze
 • Licencja: bezpłatna, w tym dla organizacji non-profit i edukacyjnych z wyjątkiem zastosowań komercyjnych
 • Język: angielski

Podczas gdy tradycyjne oprogramowanie antywirusowe nie jest w stanie nadążyć za wszystkimi wektorami i technikami ataków VoodooShield nie ma z tym żadnych problemów. Jest szalenie skuteczny przeciwko exploitom. Dzięki ograniczeniu uruchamiania zainicjowanych nowych procesów np. przez przeglądarkę, nie pozwala na wykonanie ładunku binarnego poprzez wykorzystanie luki.

Antywirus Wersja Testowa 90 Dni Archives 2020

Chociaż VoodooShield wykorzystuje listę bezpiecznych plików, to w przeciwieństwie do oprogramowania bazującego tylko i wyłącznie na białych listach, tworzy znacznie skuteczniejszą i solidniejszą blokadę, oferując kilka poziomów ochrony. W rozwiązaniu bezpłatnym i zaraz po zainstalowaniu, VoodooShield tworzy małą statyczną listę uruchomionych procesów. W planie płatnym mechanizm tworzenia białej listy jest rozbudowany dodatkowo o rejestr, foldery i używane programy.

VoodooShield nie jest tradycyjnym oprogramowaniem antywirusowym. Nie jest też tradycyjnym rozwiązaniem ochronnym wykorzystującym białe listy plików i programów. VoodooShield nawet nie potrafi usuwać wirusów z już zainfekowanych systemów. Prawdziwy potencjał VoodooShield drzemie w białych listach plików, regułach opracowanych przez producenta oraz użytkownika, a także migawkach najważniejszych obszarów systemowych. Dzięki połączeniu kilku niezależnych technologii, VoodooShield za pomocą opatentowanej przez producenta technologii, szczelnie zamyka przed hakerami i szkodliwym oprogramowywaniem niemal cały system operacyjny.

VoodooShield korzysta z autorskiego, proaktywnego podejścia do ochrony. Posiada opatentowany mechanizm automatycznego przełączania się w stan podwyższonej ochrony. Domyślnie działa w trybie „SMART”. Tryb inteligentny przełącza ochronę na ustawienie „ON” lub „OFF” w zależności od tego, czy użytkownik korzysta z aplikacji internetowych. W trybie włączonej ochrony („ON”) VoodooShield bazuje na opracowanych regułach: krytycznym systemowym procesom i programom z folderu „%program files%” pozwala automatycznie się uruchamiać, minimalizując ilość komunikatów praktycznie do zera.

W wersji Pro VoodooShield korzysta z chmury, w której przechowuje białą listę dozwolonych do działania programów (w darmowej wersji nie jest to dostępne), oraz co interesujące — bezpiecznych komend w wierszu poleceń. Szkodliwe oprogramowanie, które spróbuje np. pobrać dodatkowy zasób z sieci lub rozpakować moduły wirusa za pomocą CMD lub PowerShell spowoduje wyświetlenie ostrzeżenia. Jeżeli użytkownik uruchomi plik wykonywalny, otrzyma informację z automatycznego skanowania z zastosowaniem kilkudziesięciu silników antywirusowych.

Następnie w tym samym oknie może podjąć decyzję, czy plik zablokować, pozostawiając go na miejscu, przenieść do kwarantanny lub uruchomić w zewnętrznej piaskownicy Cockoo Sandbox —podobnej do VirusTotal i tworzonym przez entuzjastów bezpieczeństwa. Piaskownica Cuckoo Sandbox to projekt open-source. Z jego mocno zmodyfikowanej wersji korzysta VirusTotal do analizowania bezpieczeństwa plików i adresów URL. Przykładowa analiza złośliweg pliku znajduje się na stronie http://voodooshield.ddns.net:8080/analysis/5923

Jeżeli VoodooShield przełączy się do trybu „OFF” nie będzie zabezpieczał komputera w tradycyjnym znaczeniu. Ten tryb wybierany jest automatycznie podczas instalowania programów, które nie chcemy, aby dodały się do białej listy. Dodatkowo, aby w takim trybie przekonać się o (nie)bezpieczeństwie pliku wcale nie trzeba go uruchamiać. VoodooShield dysponuje funkcją skanowania na żądanie. W odpowiedzi użytkownik otrzymuje informacje o stanie zainfekowania w oparciu o błyskawiczną analizę kilkudziesięciu silników antywirusowych w chmurze (to działa naprawdę szybko). Podobnie jest w przypadku uruchamiania skryptów lub podejrzanych komend w wierszu poleceń, VoodooShield wyświetli ostrzeżenie z informacją o podpisie cyfrowym pliku, który uruchomił polecenie w interpreterze. Niestety VoodooShield nie wyświetla szczegółowych informacji o wprowadzanych w CMD/PowerShell poleceń systemowych, programów, plików czy parametrów tych poleceń. Taka informacja byłaby pomocna i ciekawa z technicznego punktu dla zaawansowanych użytkowników.

Ostatnim trybem rekomendowanym dla graczy i użytkowników, którzy nie chcą być bombardowani komunikatami, ale oczekują maksymalnej ochrony jest „AUTOPILOT”. W tym trybie VoodooShield automatycznie dodaje do białej listy pliki, które przez skanowanie w chmurze zostały zweryfikowane jako bezpieczne. Jeśli sprawdzany plik nie znajduje się na białej liście producenta i ma przynajmniej jedną negatywną detekcję jako wirus, to VoodooShield wyświetli ostrzeżenie, które pozwoli podjąć decyzję co zrobić z plikiem: przenieść do kwarantanny, uruchomić w piaskownicy celem analizy lub dodać do białej listy.

Czy VoodooShield potrzebuje dużo zasobów komputera do swojej pracy? Absolutnie nie. VoodooShield jest ekstremalnie lekki. Nie skanuje niczego w tle — operacje skanowania na żądanie oraz przy uruchamianiu plików wykonywalnych realizowane są w chmurze. Z kolei inne potencjalnie złośliwe akcje, takie jak uruchamianie skryptów lub programów, opierają się o stworzone przez producenta oraz reguły użytkownika białe listy.

Zalecenia

Chociaż VoodooShield zapewnia ekstremalnie wysoki poziom bezpieczeństwa nie tylko przed atakami drive-by download, lokalnym uruchamianiem wykonywalnych podejrzanych plików, czy załączników, to jednak przed kodem JavaScript działającym w przeglądarce do kopania kryptowaluty nie zabezpiecza. Nie zabezpiecza też przed phishingiem lub złośliwą zawartością na stronach internetowych. Z tego powodu zalecamy dodanie do przeglądarki rozszerzenia uBlock Origin lub NoCoin, a także dla bezkompromisowej ochrony, skaner stron Bitdefender Trafficlight. Technologie skanujące w przeglądarce wraz z VoodooShield będą barierą prawdopodobnie nie do sforsowania.

Ocena

Oprogramowanie VoodooShield rekomendujemy wszystkim użytkownikom, którzy posiadają odrobinę technicznej wiedzy i nie boją się eksperymentować. VoodooShield nie bazuje na sygnaturach, ani na analizie behawioralnej, dlatego może być zainstalowany obok innego antywirusa. VoodooShield w opcji płatnej może całkowicie zastąpić tradycyjne oprogramowanie antywirusowe, znacznie przewyższając skutecznością dostępne w tym rankingu rozwiązania bezpieczeństwa.

Przed zainstalowaniem VoodooShield warto upewnić się, że system operacyjny nie zawiera złośliwego oprogramowania.

Microsoft Windows Defender

 • Kraj pochodzenia: USA
 • Wykorzystywane technologie: własne
 • Licencja: bezpłatny, także do zastosowań komercyjnych
 • Język: polski
Antywirus Wersja Testowa 90 Dni Archives

Antywirus Wersja Testowa 90 Dni Archives W

Oprogramowanie Windows Defender jako integralna część systemów Windows zabezpiecza przed szkodliwym oprogramowaniem oraz od niedawna także przed exploitami i ransomware. Współpracuje z systemową funkcją SmartScreen, która analizuje pobierane pliki z sieci, a także aplikacje ze sklepu Microsoft pod kątem źródła pochodzenia, sum kontrolnych i wzorców czarnych list plików, które Microsoft dostarcza do Windows Defender pod postacią sygnatur.

Jak przystało na oprogramowanie antywirusowe, Windows Defender działa w czasie rzeczywistym chroniąc przed spyware, trojanami, fałszywymi instalatorami czy chociażby potencjalnie niepożądanymi aplikacjami. Windows Defender pod względem funkcjonalności oferuje całkiem sporo. Wszystkie ustawienia programu są dostępne w ustawieniach Windows Security, które zawierają konfigurację:

 • Ustawienia kontroli rodzicielskiej pozwalające skonfigurować godziny aktywnego użytkowania z komputera.
 • Ustawienia modułów wydajności i konserwacji urządzenia, które raportują stan urządzenia pod kątem zainstalowanych aktualizacji, sterowników oraz dostępności miejsca na dyskach twardych.
 • Ustawienia modułu firewall.
 • Ustawienia kontroli aplikacji, w której skład wchodzą:
  • filtr Windows Defender SmartScreen, jako dodatkowe zabezpieczenie pomagające chronić użytkownika przed nierozpoznanymi aplikacjami i plikami pobranymi z sieci Web, a także programami pobieranymi ze sklepu Microsoft. SmartScreen, chociaż skutecznie zabezpiecza przed podejrzanymi plikami ostrzegając w momencie braku podpisu cyfrowego, to jednak może generować fałszywe alarmy blokując legalne pobrane programy lub instalatory;
  • Ustawienia ochrony przed explitami.
 • Ustawienia ochrony przed ransomware.

Windows Defender jeszcze w drugiej połowie 2016 roku uzyskiwał w niezależnych testach kiepskie albo przeciętne oceny determinujące ogólną skuteczność produktu. Od co najmniej roku, dwóch lat, obserwujemy poprawę. W testach odwzorowujących codzienne użytkowanie Windows Defender sprawuje się dobrze. W testach bardziej specjalistycznych, w których wykorzystuje się prawdziwe ataki, Windows Defender wypada różnie.

Ochrona w przeglądarce systemowej nie jest zbyt dobra, szczególnie jeśli mówimy o wykrywaniu złośliwej zawartości i koparek JavaScript. Niezbędne jest zainstalowanie osobnego rozszerzenia Microsoft Defender Browser Protection.

Windows Defender może być za darmo używany w firmach. Trzeba jednak pamiętać, że nie posiada centralnej konsoli. Rozszerzeniem podstawowej funkcjonalności jest komercyjny produkt Windows Defender ATP (Advanced Threat Protection). Według informacji producenta Windows Defender ATP jest zainstalowany na około 2 milionach urządzeń na całym świecie.

Zalecenia

Antywirus Wersja Testowa 90 Dni Archives 2017

Antywirus Wersja Testowa 90 Dni Archives

Windows Defender posiada ochronę przed zagrożeniami szyfrującymi pliki. Niestety funkcja ta jest domyślnie wyłączona. Rekomendujemy włączenie „Chronionych folderów”, które zabezpieczą pliki znajdujące się w głównym katalogu użytkownika przed nieautoryzowaną modyfikacją. W razie potrzeby użytkownik może wskazać dowolną lokalizację chronionych plików na innej partycji lub dysku twardym, a także zadecydować, czy np. mało popularne oprogramowanie wykorzystywane do pracy powinno mieć dostęp do modyfikacji plików, które są zapisane w obszarze chronionym. Zwolennikom technologii Microsoftu zalecamy także doinstalowanie do przeglądarki rozszerzenia Windows Defender Browser Protection.

Ocena

Jeżeli użytkownik nie chce płacić za oprogramowanie antywirusowe, to w naszym rankingu polecanych darmowych antywirusów na rok 2019 znajdzie lepsze pozycje, mogące zagwarantować niemal doskonałą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Mimo wszystko obecna wersja Windows Defender to solidna pozycja, która paradoksalnie wcale nie lepiej obchodzi się z zasobami systemu Windows niż antywirus od firmy zewnętrznej.

ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall

 • Kraj pochodzenia: Izrael
 • Wykorzystywane technologie: własne (Check Point), Kaspersky Lab
 • Licencja: bezpłatna z wyjątkiem zastosowań komercyjnych
 • Język: angielski

Oprogramowanie antywirusowe „ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall” jest odpowiedzią firmy Check Point, specjalizującej się w dostarczaniu zabezpieczeń sieciowych, na ochronę użytkowników indywidualnych i domorosłych administratorów, którzy chcieliby chronić swoją prywatność i powierzyć bezpieczeństwo systemów producentowi z wieloletnim stażem w tworzeniu renomowanych technologii.

Check Point znany jest z rozwiązań, których wysoka jakość jest potwierdzona stałymi obecnościami w kwadracie Gartnera oraz bardzo wysokimi wynikami w testach NSS Labs. Rozwiązania Check Point zabezpieczają 100 tysięcy firm oraz 90 milionów użytkowników na całym świecie, z czego 20 milionów to użytkownicy indywidualni.

Właściwościami wyróżniającymi „ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall” są:

 • Silnik antywirusowy firmy Kaspersky Lab.
 • Autorski firewall, który zabezpiecza przed modyfikacją plik HOSTS. Chroni przed internetowymi atakami, a także pozwala na konfigurację restrykcji dla kierunków dostępu aplikacji do sieci. Jego skuteczność jest potwierdzona dwoma testami przeprowadzonymi przez AVLab, gdzie komercyjne oprogramowanie ZoneAlarm otrzymało wyróżnienie.
 • (W wersjach płatnych) Ochrona w przeglądarce dzięki bazie zagrożeń pochodzącej z systemu ThreatCloud. Jest to ogromna zorganizowana sieć do walki z cyberprzestępczością, która dostarcza dane o zagrożeniach i trendy ataków na podstawie globalnej sieci czujników zagrożeń. Baza danych ThreatCloud zawiera ponad 250 milionów adresów analizowanych pod kątem wykrywania botów, ponad 11 milionów sygnatur złośliwego oprogramowania i ponad 5,5 miliona zainfekowanych stron internetowych. Codziennie identyfikuje miliony złośliwych programów.

Antywirus Wersja Testowa 90 Dni Archives Na

W wersji bezpłatnej nie jest dostępna ochrona przed zagrożeniami internetowymi oraz technologia weryfikująca zagrożenia w oparciu o chmurę ThreatCloud firmy Check Point. To duża strata. Brakuje też ochrony przed atakami typu 0-day oraz nieznanymi zagrożeniami ukrytymi w załącznikach i pobranych plikach z sieci Web. Nie znajdziemy tu też anty-keyloggera.

Zalecenia

Z wyżej wymienionych powodów rekomendujemy instalację rozszerzenia uBlock Origin oraz Bitdefender Trafficlight. Dodatkowo w ustawieniach modułu zapory sieciowej zalecamy włączenie ochrony przed atakami zatruwającymi tablice ARP.

Ocena

Oprogramowanie „ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall” rekomendujemy użytkownikom, którzy chcą za darmo osiągnąć akceptowalny poziom ochrony. Niestety wersja bezpłatna nie zawiera najważniejszych składników ochrony, dzięki którym płatna wersja antywirusa, czyli ZoneAlarm Extreme Security, zdobywa najlepsze wynik w testach przeprowadzanych przez AVLab.

Ogólne zalecenia od AVLab

Lista darmowych polecanych antywirusów na rok 2020 od redakcji AVLab zawiera chyba wszystkie popularne i przede wszystkim bezpłatne rozwiązania do zabezpieczenia system Windows. Niektóre z nich zapewniają bardzo szczelną ochronę dzięki odejściu od tradycyjnych technik skanowania. Z kolei inne łączą tradycję z nowoczesnością.

Rozwiązania, które otrzymały ocenę co najmniej dobrą (4), śmiało możemy zarekomendować logiem AVLab i certyfikatem „Recommended”. Jednakże pod warunkiem, że użytkownik zastosuje się do zaleceń.

Rekomendację od AVLab otrzymują programy:

 • Avast Free Antivirus
 • Avira Free Antivirus
 • Bitdefender Antivirus Free Edition
 • Comodo Internet Security
 • Kaspersky Security Cloud Free
 • Panda Dome
 • SecureAPlus Lite
 • Sophos HOME
 • VoodooShield
 • Microsoft Windows Defender
 • ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall

Ponadto niezależnie od antywirusa zalecamy:

 • Przeprowadzenie od razu po zainstalowaniu pełnego skanowania wszystkich dysków. Dzięki temu stan bezpieczeństwa komputera już na samym początku zostanie zweryfikowany i sam antywirus będzie działał sprawniej.
 • Zainstalowanie rozszerzenia do przeglądarek narzędzia uBlock Origin blokującego reklamy, kod JavaScript korzystający z cykli procesora do wydobywania kryptowaluty lub narzędzie NoCoin, które jest specjalne przeznaczone do ochrony przed zagrożeniami cryptojacking.
 • Dla rozwiązania Microsoft Windows Defender warto doinstalować dodatkową ochronę do przeglądarki oraz korzystać z modułów do bezpiecznej bankowości.
 • Zainstalowanie dodatkowej ochrony w przeglądarce. Szczególnie rekomendujemy rozwiązania Avira Browser Safety, Bitdefender Trafficlight oraz Microsoft Windows Defender Browser Protection, które nie sprawiają problemów z fałszywymi alarmami, nie spowalniają wczytywania stron internetowych oraz gwarantują bardzo wysoką skuteczność przed złośliwą zawartością, domenami inicjującymi ataki drive-by download i koparkami kryptowalut, nawet na stronach pozornie „bezpiecznych” (zielona kłódka).

Dlaczego nie polecamy Microsoft Security Essentials pod Windows XP, Vista, Windows 7 i 8.1?

Ze względów bezpieczeństwa i wątpliwej skuteczności. Wsparcie dla Windows XP zakończyło się 8 kwietnia 2014 r. Obsługa Windows Vista zakończyła się 11 kwietnia 2017 r. Antywirus Microsoft Security Essentials od 14 stycznia 2020 roku nie jest już wspierany w Windows 7..

Zarówno XP, Vista, jak i Windows 7 nie otrzymują już aktualizacji bezpieczeństwa, w tym aktualizacji dla wbudowanego antywirusa. Bazę definicji wirusów można ręcznie zaktualizować, ale na dłuższą metę nie ma sensu. Z tych powodów poleganie na antywirusie zintegrowanym z Windows 7 lub starszym to bardzo zły pomysł.

Znalezienie dobrej ochrony dla Windows XP i Vista graniczy z cudem. W pogrzebanym systemie nie wystarczy zainstalować antywirusa, których i tak jest jak na lekarstwo (wyjątkiem są Arcabit, mks_vir, Quick Heal). Korzystanie z Internetu w Windows XP stwarza poważne niebezpieczeństwo dla użytkownika, ponieważ:

 • Systemowy antywirus nie jest wspierany.
 • Przeglądarki nie są aktualne, więc zawierają liczne luki. Znalezienie się na nieodpowiedniej stronie może skończyć się automatycznym zainfekowaniem.
 • Liczne narzędzia do przełamywania zabezpieczeń poradzą sobie z łatwością z natywnymi „zabezpieczeniami” XP.
 • Nikt już nie łata znalezionych luk.
 • Pozostałe programy dla Windows XP mogą nie być już łatane.

Oficjalną listę antywirusów dla systemu Windows Vista i nowszych można znaleźć na stronie Microsoftu.

Dodatkowe informacje o poradnikach i testach

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, sugestie lub po prostu chcecie zapytać o preferencje bezpieczeństwa redaktora portalu AVLab — prosimy o komentarze.

Antywirus Wersja Testowa 90 Dni Archives

Czytelnikom tego rankingu sugerujemy, aby kierowali się nie tylko przyznaną oceną. W celu dokonania ostatecznego wyboru zalecamy zapoznanie się z testami innych niezależnych laboratoriów, które korzystają z różnych metod i technik testowania oprogramowania antywirusowego. Ponadto decyzje w wyborze zależą od osobistych preferencji, dostępności niezbędnych funkcji, skuteczności, wpływu na wydajność systemu, wyglądu interfejsu, ceny, łatwości użytkowania, kompatybilności, języka, wsparcia technicznego i innych.

Bezpłatne rozwiązania zabezpieczające nie spełniają waszych preferencji na bezpieczeństwo? Polecamy zapoznać się z produktami płatnymi rekomendowanymi przez AVLab: https://avlab.pl/polecane, a także.

Poradnikami:

 • Jak zabezpieczyć całą domową sieć zmieniając adresy DNS na te polecane przez AVLab? (Poradnik 1, Poradnik 2).
 • Jak bezpiecznie logować się do serwisów internetowych? (Poradnik 1).
 • Jak chronić swoją prywatność w sieci? (Poradnik 1).
 • Jak lepiej zabezpieczyć system Windows? (Poradnik 1).
 • Poradnik prywatności i bezpieczeństwa Windows, Ubuntu, Android, iOS, macOS.
 • Przegląd bezpieczeństwa i prywatności przeglądarek.